CMS به زبان ساده

CMS in a simple word

سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) در اصطلاح، نرم افزاری است تحت وب برای مدیریت محتوای موردنظر شما، این محتوا می تواند شامل تمام اطلاعاتی (ازجمله متن، تصاویر، فیلم و…) باشد که شما میخواهید به منظور خاصی بکار ببرید. در واقع طراح اولیه سایت یکبار سیستم CMS را طراحی میکند و تعدادی قالب آماده برای صفحات طراحی کرده و آن را روی سایت شما نصب میکند .و حال شما براحتی میتوانید صفحات دیگری را به آن کم یا اضافه یا ویرایش کنید. CMS های مختلف دارای قابلیتهای متفاوتی هستند، ولی امکاناتی نظیر انتشار در وب، مدیریت قالب، کنترل نسخه، نمایه سازی (Indexing)، جستجو (Search) و بازیابی (Retrieve) در اکثر آنها مشترک هستند.

 

معمولا در دنیای اینترنت اگر به اصطلاح CMS برخوردید در اصل منظور همان WebCMS یا سیستم مدیریت محتوای وب است که جهت مدیریت محتوای یک وب سایت  بکار برده می شود.

 

CMS سیستم مدیریت محتوای وب سایت

CMS in a simple word

 

وب سایتهایی که بر روی فضای اینترنت انتشار داده می شود بسته به نحوه به روز رسانی و اعمال تغییرات در آنها به موارد زیر تقسیم می شود:

۱- وب سایت  های استاتیک

اینگونه وب سایتها  در گذشته بسیار رایج بوده اند و ویژگی آنها در غیر قابل تغییر بودن محتوای آنها به صورت  آنلاین است یعنی مدیر سایت (کسی که مسئول به روز رسانی اطلاعات سایت و نگهداری آن می باشد) این توانایی را ندارد که در محتوای صفحات سایت تغییراتی اعمال نماید و برای اینکه بتواند تغییری در محتوای هریک از صفحات دهد باید صفحه موردنظر را از ابتدا با اطلاعات جدید دوباره طراحی و ایجاد نماید که این موضوع نیز مستلزم داشتن دانش فنی ایجاد این صفحات بود. این دسته از وب سایتها  معمولا به زبان html و Flash نوشته و ایجاد می شوند.

 

۲- وب سایتها ی داینامیک

این دسته از وب سایتها  در زمانی بوجود آمدند که مدیران سایتها دریافتند که برای هر تغییرات کوچکی که می خواهند در محتوای سایت خود اعمال کنند، نمی توانند صفحات موردنظر را دوباره از ابتدا ایجاد نمایند. زیرا این امر باعث اتلاف وقت و صرف هزینه های فراوان برای مدیران سایتها می شد. به همین منظور برنامه نویسان و متخصصان امکانی ایجاد کردند که مدیران سایتها بتوانند به صورت  آنلاین با استفاده از بخشهایی از سایت که فقط برای خودشان قابل دسترسی بود، برخی محتوای صفحات را تغییر دهند. برای مثال در یک وب سایت  خبری که در صفحات اصلی آن اخبار به نمایش در می آمد، مدیر سایت می توانست متن اخبار مورد نظر را ایجاد، ویرایش و یا حذف نماید. البته امکانات اینگونه سایتها نیز محدود به همین تغییرات جزئی بود.

 

۳- سیستم های مدیریت محتوای وب

قرن بیستم شامل تحولی عظیم در انتشار اطلاعات در فضای سایبری یا همان اینترنت بود و این تحول را می توان بیشتر تحت تاثیر سیستم های مدیریت محتوا و برنامه نویسان وب دانست. تا قبل از این مدیران سایتها و بطور کلی تمام کسانی که با اینترنت سروکار داشتند، سهمشان از وب سایتها  و منابع دیگر فقط به مشاهده و یا استفاده از اطلاعاتی محدود می شد که بروزرسانی آنها بسیار کند انجام می شد و به همین دلیل اینترنت جایگاه امروزی خود را نداشت. با ظهور وب تعاملی و میسر شدن امکان درگیر شدن طیف وسیعتری از مخاطبان اینترنت با هر سطح سواد و معلوماتی که داشتند، وب سایتها  و رسانه های اینترنتی به واقعیتهای دوست داشتنی و پرکاربرد انسانها تبدیل شدند.

 

سیستم های مدیریت محتوای وب در این راستا موارد زیر را به صورت  گسترده پوشش دادند:

 

امکان مدیریت محتوا و اطلاعات صفحات سایت به صورت  ساده و با هر سطح تخصصی.

امکان ایجاد صفحات به صورت آنلاین بر روی اینترنت.

امکان تعامل با کاربران سایت از طرق مختلف از جمله فرمهای تماس و غیره.

انتشار مقالات و اطلاعات به صورت  گسترده و در قالبهای قابل دسته بندی و جستجو.

از این طریق آنها به آسانی قادر خواهند بود بدون نیاز به دانش فنی بخصوصی، مدیریت وب سایت خود را از طریق CMSبه دست بگیرند. همچنین باتوجه به محدودیت بودجه شرکت‌ها، دیگر نیازی به استخدام یک برنامه‌نویس HTML جهت ایجاد وب سایت و غیره نخواهد بود و به این ترتیب CMS نقش یک دفترچه حساب پس انداز را برای شرکت‌های متوسط ایفا می‌نماید

افزایش سرسام آور وب سایتها  و منابع اینترنتی.

استفاده از انواع محتوا از جمله متون، تصاویر، انیمیشن، فیلم و غیر در کنار هم و به صورت  ساختار یافته.

امکانات و قابلیتهای یک سیستم مدیریت محتوای وب:

بطور خلاصه می توان گفت مهمترین و کلیدی ترین خاصیت یک CMS توانایی مدیریت محتوا و تغییر در اطلاعات وب سایت  به صورت  ساده و سریع می باشد. اما از سایر امکانات یک CMS موارد زیر را میتوان نام برد:

 

ایجاد و مدیریت صفحات سایت

مدیریت(ایجاد، ویرایش و حذف) اطلاعات موجود در صفحات سایت

چند زبانه بودن

ایجاد نقشه سایت به صورت  داینامیک

ایجاد فرمهایی برای دریافت و ثبت اطلاعات از کاربران سایت

پشتیبانی از فرمتهای مختلف اطلاعات شامل متون، تصاویر، فایلها و …

امنیت جهت جلوگیری از نفوذ و اعمال خرابکارانه

جستجوی پیشرفته در اطلاعات سایت

تجارت الکترونیک

و …

CMS in a simple word

CMS ها چگونه ایجاد می شوند؟

باید توجه داشت که برنامه نویسی برای ایجاد یک سیستم مدیریت محتوا نیازمند داشتن مهارت و تخصص در برنامه نویسی در حیطه وب است و نمی توان انتظار داشت که با دانشی اندک و ابتدایی بتوان یک سیستم مدیریت محتوای کامل و امروزی تولید کرد. سیستم های مدیریت محتوا محدود به پلتفرم توسعه ی خاصی نیستند بلکه می توان از آن پلتفرهای وب جهت ایجاد آنها بهره برد. می توان از پلتفرم های قدرتمندی همچون ASP.net یا PHP استفاده کرد.

 

جهت ایجاد مدیریت محتوای وب باید تخصص های زیر را در سطح بالایی داشت:

 

تخصص کار با بانکهای اطلاعاتی قابل استفاده در وب مانند SQL Server,MySQL و …

دانش برنامه نویسی با یک یا چند پلاتفرم وب مانند ASP.net, PHP  و …

آشنایی با مفاهیمی همچون وب، اینترنت و …

آشنایی کامل با زبان HTML

آشنایی با مباحثی همچون JAVA Script , CSS ,Ajax و …

تجربه کار با سیستم های مدیریت محتوا و مطالعات کامل در زمینه آشنایی با آنها

سیستم های مدیریت محتوای متن باز:

اکثر سیستم های مدیریت محتوا به صورت  رایگان قابل استفاده می باشد و دارای امکانات فراوان و کاربردی هستند. همچنین برنامه نویسان می توانند از طریق توسعه ی این سیستم ها برای خود درآمدزایی کنند.

 

ازجمله این CMS ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

Joomla

WordPress

Dropal

DotnetNuke

PHPNuke

و…

چرا شما یک CMS لازم دارید؟

اگر سایت شما هر چند وقت یکبار (مثلا هر دو هفته) به روز میشود میتوانید بجای اینکه هر بار به یک شرکت طراحی وب مراجعه کنید ، خودتان با نصب یکی از این برنامه های مدیریت محتوا ، تغییراتتان را روی سایت اعمال کنید .

 

اگر شما سایت خود را اصلا بروز نمیکنید ، باید کم کم به فکر بیافتید ، چون بیننده های شما وقتی همیشه با یک صفحه همیشگی روبرو شوند کم کم شما را فراموش میکنند ، چون چیز جدیدی برای عرضه ندارید .

درباره ما